Rakettahi koos köetava savidiivaniga on lihtne lahendus koduomanikele väiksemate ruumide ja enda füüsilise keha soojendamiseks. Ahi koosneb J-kujulisest põlemiskambrist, mis ehitatakse samott-tellistega ning väliskestast, mis võib olla metallist või samuti massiivne (tellis, cob savisegud). Spetsiaalne kolde kuju võimaldab põlemisõhul ja puugaasidel piisavalt ühineda, et tagada puhtad heitgaasid. Rakettahju koldesisesed temperatuurid on ca +1000 kraadi (C), mis tagab puhta põlemise ja väikese puude kulu. Pikk lõõristik võimaldab korstna kaudu väljutada suitsu, mis ei saasta häirivalt ümbruskonda. Rakettahi ja köetav savidiivan (või savisein) on efektiivne just igapäevasel kütmisel ning sobib eelkõige väiksemate ruumide kütmiseks (olenevalt soojustusest ja ruumi kõrgusest ca 20-60m2). Sarnaselt teiste massiivsete ahjudega, sobib rakettahi soojustatud ruumidesse.
Rakettahi koos cob savidiivaniga (rocket mass heater) on algselt spetsiaalselt välja töötatud vähendamaks tarbimist ning meie tegevuse mõju looduskeskkonnale. Rakettahjus on üle maailma levinud tava kasutada võimaluse korral materjale, mis on pärit lähipiirkonnast või mis on inimeste suure tarbimise tõttu jäänud üle. Samas saab soovi korral kasutada ka ainult uusi materjale, näiteks metallkestad, kaasaegsed klaasluugid. Eriti enim vastupidavust nõudvates kohtades (kolle). Kohalike materjalide kasutamine võimaldab enamikel koduomanikul ehitada lihtsa ja loodussõbraliku küttekolde ka ilma pangalaenudeta. Rakettahju soojustsalvestava versiooni (rocket mass heater) töötas välja arhitekt Ianto Evans. Saviehituse meister Evans oma uurimisrühmaga oli ka üks neist, kes leiutas rakett-tüüpi kolde (Larry Winiarsky oli meeskonnaliige, kes raketi koldetüübi töötas välja). Rakett-tüüpi kollet kasutatakse toidu valmistamiseks ka neis maailma piirkondades, kus küttepuid napib.
Lihtsamat rakettahju ja soojust salvestavat cob savidiivanit on võimalik valmistada mõne nädalavahetusega.
Koolituse eesmärk:
- anda oskusi lihtsa rakett-küttekolde ehitamiseks
- õppida kasutama kohalikke looduslikke materjale cob savidiivani disainimisel ja rajamisel.
Käsitletavad teemad:
- mis on rakettahi ja milleks ning kuhu sobib?
- puhta põlemisprotsessi eeldused
- rakettahju kolde ehk J-kujuga kolde ehitus ning võimalikud ehitusmaterjalid
- rakettahjude põhimudeli edasiarendused (Looduskeskus OÜ arendustöö ja üle maailma uued lahendused)
- sobilikud korstnad ja lööritorud savidiivanis
- cob segudeks sobiva savi ja liiva testimine
- cob savisegu valmistamine ja kasutamine sooja salvestamisel ning savidiivani voolimisel
- rakettahju kolde demo-mudeli ehitamine ja kolde erinevad variatsioonid
- metallkesta ja köetava savidiivaniga rakettahju ehitamine kohapeal
- rakettahju ja salvestava massi jaoks sobivad looduslikud ja taaskasutatavad materjalid. Rahvusvaheliselt levinud tava rakettahjudes - recycle.
- tuleohutuse reeglid ahju kolde rajamisel
NB! Koolitusel valmistame lookleva kujuga cob savidiivani ja laome üles ahju kolde šamottellistega. Ehitusprotsessi kiirendamiseks kasutame savidiivani seinte püstitamisel punast tellist. Savidiivani sisu teeme saviliiva segudega. Savidiivani lookleva serva voolimiseks valmistame spetsiaalse cob voolimissegu (savi-liiv-põhk).
Koolituse toimumise aeg ja koht: 19-20,november 2020.a, Kihlepa, Pärnumaal.
19.11. kl 10-18,
20.11. kl 9-17.
Grupi suurus: Koolitus on praktiline ja seetõttu on sobiv osalejate arv maksimaalselt 8 inimest .
Koolitaja: Jaanus Viese, loe lähemalt siit
Osalemise tasu: 2-päevase koolituse osalustasu on 150EUR, mis tasutakse registreerimisel (saadame arve). Osalemise soovi kinnitamiseks palume saata E-Mail [email protected]. Saadame teile vastu E-Maili, milles kinnitame vaba koha olemasolu. Osalustasu sisaldab ka lõunasööki. Kokkuleppel on võimalik kohapeal ööbida (üleval on lihtsad toad).
Osalemise ettemaksust:
Ettemaks on vajalik Sinu osalemise kinnitamiseks. See aitab koolitust organiseerida, gruppi komplekteerida ja teavitustööd korraldada koolituse toimumise osas. Saame arvestada ainult nende osalejatega, kes on osalustasu maksnud.
Info ja registreerimine: [email protected]. Korraldajad: Looduskeskus OÜ ja Eassalu-Neitsi Külaselts. Info tel 56 505 915.
|